Laboratuvarın Amacı

Yüksek peformanslı hava araçlarının dinamik modelleri, navigasyonu, kontrol sistem tasarımı, uçuş elektroniği, simülasyonları ve testleri, tekli, çoklu muharebe ve sürü uçuş operasyonları, hava araçlarında yüksek seviye otonomi ve karar destek sistemleri, komuta-kontrol sistemleri tasarım ve uygulamaları, hava taşımacılığı yönetimi optimizasyonu, havacılıkta yapay zeka ve büyük veri uygulamaları gibi alanlarda araştırma ve geliştirme çalışmaları gerçekleştirmektir.


Laboratuvarın Görevi

Uçuş modellenmesi ve kontrolü, simulasyon ve elektronik sistemleri üzerinde ileri seviyede araştırma faaliyetlerini yürütmek ve endüstriyel uygulamalara sunmak.


Araştırma Uygulama Alanları

Her türlü hava, deniz ve yer araçları için kontrol, seyrüsefer ve güdüm sistem tasarımı ve uygulamaları. Simülatör sistemleri, ve yüksek hassasiyetli araç, muharabe ve komuta-kontrol modelleri.


Olanaklar

  • Helikopter ve Uçak Simulatör Sistemi.

  • Ağ Görev Planlama ve Simulasyon Sistemi.

  • Deneysel uygulamalar için 2 adet mikro-helikopter ve 1 yer aracı.

  • Kontrol ve enstrümentasyon amaçlı çok sayıda mikro-işlemci, sensör ve veri toplama cihazları.

  • Eğitim amaçlı kontrol deney setleri.


Araştırmacı Bilgileri

Laboratuvar bünyesinde 3 öğretim elemanı, ve 2 mühendis bulundurmaktadır. Ayrıca 6 lisans ve lisansüstü öğrenciye ileri araştırma olanağı sağlamaktadır.


Yürütülmekte Olan Projeler

Havacılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama, Helikopter ve Uçak Simülatörleri, İnsanlı-İnsansız Sistem Ortak Çalışma Komuta-Kontrol Yazılımları, Mikro-Aviyonik Sistem, Piko Uydu Tasarımı.